Laatste update: 10 juni 2026
Als je op rondreis in Toscane bent, is een bezoekje aan Certaldo Alto een must. De funiculare brengt je in een paar minuten bovenop de heuvel, waar je een middeleeuws straatje, rode bakstenen en een fantastisch uitzicht vindt. Klein maar fijn. Maar er is meer te doen in Certaldo!
Naar Certaldo Alto met de kabelbaan
Certaldo bestaat eigenlijk uit twee delen: het nieuwe, moderne deel beneden en Certaldo Alto, het middeleeuwse gedeelte bovenop de heuvel. Certaldo Alto is wat bezoekers trekt.
In het nieuwe Certaldo kun je gratis je auto parkeren (Google Maps locatie) en je loopt van daaruit in vijf à tien minuten naar de funiculare. Dat is een kleine kabelbaan die je voor €1,40 (enkele reis) of €1,70 (retour) omhoogbrengt. Het ritje duurt maar een paar minuten en wij kiezen er op de terugweg voor om naar beneden te lopen. Dat is ook prima te doen.

Bovenaan in Certaldo Alto wacht de hoofdstraat Via Giovanni Coccaccio, met een handvol zijstraatjes, een kerk, het Palazzo Pretorio en een paar restaurants. Op verschillende punten heb je mooi uitzicht op de omgeving van de Val d’Elsa. Bij helder weer kun je in de verte zelfs de torens van San Gimignano zien.


Tip! Vlakbij de parkeerplaats en het station zit Jam Cafè Certaldo. Hier komen de Italianen graag een kop koffie en een cornetto halen. Google Maps locatie

Giovanni Boccaccio: Certaldo’s beroemdste inwoner
Certaldo en Boccaccio zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Giovanni Boccaccio, de middeleeuwse schrijver van het Decamerone, groeide hier op en overleed hier in 1375. Dikke kans dat je dat boek niet gelezen hebt. Ik ook niet. Maar er is wel een Netflix-serie op gebaseerd. Dus wie weet wil je die ter voorbereiding kijken?
Halverwege de Via Giovanni Boccaccio in Certaldo Alto vind je Casa Boccaccio (Google Maps locatie), zijn voormalige woonhuis dat nu een museum is. Je kunt de bibliotheek bezoeken, een fresco bekijken waarop hij zelf staat afgebeeld en de toren beklimmen voor het uitzicht.
Voor een paar euro koop je een combiticket voor Casa Boccaccio én het Palazzo Pretorio. Iets verderop, in de Chiesa dei Santi Jacopo e Filippo, ligt Boccaccio trouwens begraven.
Palazzo Pretorio
Aan het einde van de Via Giovanni Boccaccio staat het Palazzo Pretorio, het imposante bestuursgebouw van de stad. De gevel is bezaaid met wapenschilden van keramiek en van steen van alle bestuurders die hier ooit de macht hadden.
Binnen vind je fresco’s en oude zittingszalen, en het combiticket met Casa Boccaccio kost maar €5. Op de binnenplaats én in het naastgelegen kerkje kun je voor de wet trouwen. Ik mocht er zelf een keer een bruiloft van vrienden bijwonen. Heel bijzonder!


Diner bij Ristorante L’Antica Fonte
Ik ben rond zonsondergang naar Certaldo Alto gegaan en zoek dus ook een restaurant uit. Het wordt Ristorante L’Antica Fonte. Het restaurant heeft een knus terrasje met prachtig uitzicht. Vriendelijke bediening, prettige sommelier en ja: het eten is heerlijk.
Het enige minpuntje? Het tempo ligt ontzettend hoog. Mijn bord wordt al weggehaald terwijl ik nog kauw op mijn laatste hap. Het gaat allemaal zo snel dat we een halve fles wijn mee terugnemen naar het hotel. Wel heerlijk gegeten, maar iets meer ruimte om na te genieten had ik niet erg gevonden.


Wijn proeven bij A Solatio
In Certaldo vind je mijn favoriete wijnhuis in Toscane: A Solatio. Het is kleinschalig, persoonlijk en heel lekker. Eigenaren Raffaello en Donella ontvangen je met open armen, schenken je glazen met biologische Super Tuscans en maken er de lekkerste hapjes bij. Ik kwam hier jaren geleden voor het eerst en de tweede keer was het net zo leuk (of misschien nog wel leuker) als in mijn herinnering. Lees er alles over in mijn uitgebreide artikel over de wijnproeverij bij A Solatio.

Wandelen door de Toscaanse heuvels
Zin om de benen te strekken? Dat kan perfect hier. Je kunt prachtig wandelen door de Toscaanse heuvels. Ik vertrek vanuit mijn accommodatie (Fattoria il Bacio). De GPS doet niet helemaal wat hij moet doen, dus ik loop een iets andere route dan gepland. Maar dat maakt niet zoveel uit. Je wandelt langs wijngaarden, door bossen en over heuvelpaden met indrukwekkende vergezichten. Dit was mijn route op Komoot, maar wees voorbereid dat je ook gewoon een beetje moet improviseren als de GPS niet meewerkt. Trek goede schoenen aan en neem water mee.


Overnachten: Fattoria il Bacio
Voor dit bezoek verblijf ik op Fattoria il Bacio, een agriturismo in de heuvels van Certaldo. En wat voor een plek. Uitzicht over de wijngaarden en olijfbomen, omgeven door heuvels en een zwembad. Perfect. ’s Ochtends word je wakker met luid vogelgezang en bijengezoem.


De kamers zijn eenvoudig maar schoon, met een klein keukentje. Nou ja, keukentje: er staan pannen, servies en bestek, maar daarmee houdt het op. Geen olie, geen peper en zout, geen koffiecupje. Dat vind ik altijd een beetje karig. Maar goed, je bent ook niet voor het koken gekomen. Dat laat ik liever aan de Italianen over.
In de kamer staat een flesje wijn. Dat is toch een fijne begroeting. Fattoria il Bacio maakt zelf wijn en je kunt er ook een proeverij doen of eten. Maar hier moet je zelf actief naar informeren, want het personeel laat je wat dat betreft een beetje aan je lot over. Vraag er dus naar als je er zin in hebt.




Meer Italië inspiratie

Handige links voor je Italië trip
- Accommodatie. Favorieten blijven toch Booking.com en Campspace. Ga je liever voor een hostel? Check HostelWorld.
- Activiteiten. De leukste tours en activiteiten boek je bij GetYourGuide en Viator. ‘Gratis’ wandeltours boek je bij Freetour of GuruWalk en voor fietstours moet je bij Baja Bikes zijn.
- Attracties en musea. Voor 5% korting op musea en attracties kun je bij Tiqets de kortingscode KIMOPREIS22 gebruiken.
- Autohuur. Ik huur het liefst bij EasyTerra en Sunny Cars vanwege hun all-inclusive / worry-free aanbod. Meer prijzen vergelijken? Dat kan bij Discover Cars.
- Camperhuur. Of, huur een leuke camper bij Goboony.
- Reisgidsen. Ik houd van de praktische gidsen van Lonely Planet, te koop bij onder andere Bol.com en Amazon.
- Simkaart. Pas op voor onverwachte hoge bel- en internetkosten. Koop een lokale simkaart ter plekke of regel er eentje online via Airalo.
- Trein en bus. Met NS International reis je makkelijk naar Italië. Bussen en treinen boek je bij Omio of Busbud.
- Verzorgde reizen. Liever compleet verzorgd op vakantie? De keuze is reuze: van ANWB vakanties tot Tui, Sawadee, Corendon, D-reizen, Sunweb of liever de Vakantie Discounter?
- Vliegtickets. Kijk sowieso bij Transavia, maar vergelijk je opties! Check in ieder geval Momondo, Skyscanner, en Kiwi.
- Yoga retreat. Of: ga voor een yoga retreat in Italië.
Sommige links op deze site zijn affiliate links. Als jij iets via zo’n link koopt, ontvang ik mogelijk een commissie.
